herb Oławy

Oława (niem.Ohlau, czes.Olava) - miasto i gmina we wschodniej części województwa dolnośląskiego, w powiecie oławskim, nad rzeką Oławą (potocznie Oławką) i Odrą, 26 km na południowy wschód od Wrocławia. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa wrocławskiego. Oława jest siedzibą dwóch gmin: gminy miejskiej (miasto Oława) i gminy wiejskiej oraz powiatu ziemskiego. Według danych z 31 grudnia 2008, miasto liczyło 30 846 mieszkańców. Prawa miejskie nadano Oławie w roku 1234.

Obecnie burmistrzem miasta jest Tomasz Frischmann. Oława zajmuje 27,36 km². Miasto leży na wysokości 150 m.n.p.m. Kod pocztowy Oławy to 55-200. Gęstość zaludnienia to 1127 osób/km².

W Oławie w czerwcu każdego roku obchodzone są tzw. Dni Koguta, które są świętem miasta.

Pierwsze wzmianki o Oławie datuje się na X wiek. Wcześniej w okolicach Oławy leżał jeden z najstarszych polskich grodów - Ryczyn.
Niegdyś w Oławie mieszkał syn Jana III Sobieskiego - Jakub Ludwik Sobieski. Do teraz zachował się jeden z fragmentów zamieszkiwanego przez niego zamku. Obecnie jest tam Urząd Miejski.
Oławę z Wrocławiem łączy najstarsza w obecnych granicach Polski linia kolejowa, która powstała w roku 1842.
1 września 1939 z podoławskiego lotniska - Oława-Stanowice wyruszyły samoloty hitlerowskie, które jako pierwsze zaatakowały ziemie polskie.

W Oławie istnieje wiele klubów sportowych:
MKS Oława - piłka nożna, III liga
Moto - Jelcz Handball Oława - piłka ręczna mężczyzn, II liga
MGLKS Sobieski Oława - siatkówka kobiet, III liga
MKS Olavia Oława - siatkówka męska i lekka atletyka, obecnie posiada tylko młodzieżowe zespoły siatkarskie
UKS Boks -Team Oława - boks
KB Fiodor Team - lekka atletyka
Olimp Oława - judo
MAKS Tytan Oława - podnoszenie ciężarów
OKT Oława - tenis
MGKS Parnas Oława - szachy
Rzemieślnik Oława - piłka nożna, A klasa
Jafa Oława - piłka nożna, C klasa
Zaodrze Oława - piłka nożna, C klasa

Z Oławy pochodzi kilku obecnie bardzo znanych sportowców:
Szymon Kołecki - sztangista, obecnie reprezentuje Górnik Polkowice. Dwukrotny wicemistrz olimpijski (Sydney 2000 i Ateny 2008). Jest pięciokrotnym mistrzem Europy. Zdobył 4 medale mistrzostw Świata. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Orderem Odrodzenia Polski.
Adam Wójcik - koszykarz, obecnie gra w Turowie Zgorzelec. W reprezentacji Polski rozegrał około 150 meczów. Osiem razy zdobył mistrzostwo Polski, m.in. w barwach Śląska Wrocław. Grał w Eurolidze i Mistrzostwach Europy. Został również mistrzem Polski juniorów oraz mistrzem Belgii.
Robert Szczerbaniuk - siatkarz, obecnie ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Jest wychowankiem siatkarskiego Moto Jelcza. Wystąpił na Olimpiadzie w roku 2004. Wielokrotny reprezentant naszego kraju. Sześciokrotny mistrz Polski. Zajął wraz z Mostostalem 3. miejsce w Lidze Mistrzów siatkarzy.
Maciej Kordysz - siatkarz, obecnie Pamapol Wieluń. Zaliczył wiele występów na parkietach Ekstraklasy siatkarzy.
Janusz Gancarczyk - piłkarz, wychowanek MKS, obecnie GKS Katowice. Wystąpił w piłkarskiej reprezentacji Polski. Wiele razy zagrał w Ekstraklasie.
Marek Gancarczyk - piłkarz, wychowanek MKS, obecnie Chojniczanka Chojnice. Wiele meczy w Ekstraklasie.
Marieta Gotfryd - sztangistka, obecnie występuje w Tytanie Oława. Wystąpiła na OlimpiadzieJest brązową medalistką Mistrzostw Świata oraz czterokrotną medalistką Mistrzostw Europy.

Konrad Forenc - piłkarz, wychowanek MKS, obecnie Zagłębie Lubin. Młodzieżowy reprezentant Polski.

ZABYTKI:
- Kościół Matki Bożej Pocieszenia z XIV w.
- Kościół św. Piotra i Pawła z XIX w.
- Zamek - Pałac Luizy - siedziba władz miasta
- Ratusz z I połowy XIX w.
- Kościółek św. Rocha z 1706 r.
- Budynek dworca kolejowego
- Pręgierz
- Miejska wieża ciśnień, wybudowana na początku XX w. Z eksploatacji została wyłączona w 1988 r.

MIASTA PARTNERSKIE:
Złoczów, Ukraina
Oberasbach, Niemcy
Česká Třebová, Czechy
Sighetu Marmaţiei, Rumunia

Uwaga. Wystąpił nieoczekiwany błąd! Prosimy spróbować później.
001a3b5d60a8a8b1c9982ebf5da4e8f0cbc5132a
Przepraszamy. Wystąpił błąd naszego serwera